تبلیغات
کرمان سرا - محمد بن عباس بن علی ، یا دهر اف لك... ، عمرو بن جنادة بن انصاری خزرجی ، عبدالله بن یقطر حمیری

محمد بن عباس بن علی ، یا دهر اف لك... ، عمرو بن جنادة بن انصاری خزرجی ، عبدالله بن یقطر حمیری

چهارشنبه 20 دی 1391
حامد گرگینی
محمد بن عباس بن علیکل یوم عاشورا
گویند: حضرت ابوالفضل علیه السلام در میان فرزندان خویش علاقه ی تامی به محمد داشته، به حدی که آن پسر را از خود جدا نمی کرده است. روز عاشورا، پس از آنکه حضرت قمر بنی هاشم علیه السلام برادران خود را کشته دید، خود شمشیر بر کمر فرزند بست و فرمود: ای نور دیده، از محنت آباد جهان به سوی خرم آباد جنان رهسپار شو که ساعتی نمی گذرد به تو ملحق خواهم شد. محمد دست عموی خویش، حسین بن علی علیه السلام را بوسید و با عمه های خود وداع کرد و به میدان شتافت. ابن شهر آشوب نام او را در شمار شهدای کربلا آورده است.شهادت این نوجوان چهارده یا پانزده ساله، پدرش را سخت بیازارد. قاتل او ملعونی از طایفه ی «بنی دارم» است.

یا دهر اف لك...
اشعاری است که امام حسین «ع » آنها را مکرر بر زبان جاری کرد.امام سجاد «ع » که بیمار بود و در خیمه، حضرت زینب او را پرستاری می کرد، اینها را شنید، فهمید که خبر از شهادت می دهد. گریست.زینب هم شنید و گریه کرد.امام حسین «ع » او را دلداری داد و به بردباری سفارش کرد.
شاید کمتر شخصی که اهل دل است این مرثیه معروف را که سروده ی امام حسین(علیه السلام) است را نشنیده و نخوانده باشد:
یا دهر اف لک من خلیل
کم لک بالاشراق و الاصیل
من صاحب او طالب قتیل
والدهر لا یقنع بالبدیل
و انما الامر الی الجلیل
و کل حی سالک سبیل

ای دنیا! اف بر دوستی تو که بسیار از دوستان و خواستارانت را سپیده دمان و شامگاهان به کشتن می‌دهی و هرگز به بدیل آنان قناعت نمی‌ورزی! همانا کارها به خدای بزرگ واگذارده و هر زنده‌ای رهروی ناگزیر این راه است ...(بحارالانوار ج45 ص2)
در روایات آمده است این سروده مشهور در شب عاشورا در کنار خیمه‌گاه امام حسین‌(ع) زمزمه می‌شود در حالی که یاران نزدیک امام مشغول صیقل دادن شمشیر خود و آن حضرت بوده‌اند.

عمرو بن جنادة بن انصاری خزرجی
پدرش جناده نیز از شهدای کربلا است. این نوجوان یازده ساله با تأکید مادرش «بحریه» بنت مسعود الخزرجی به میدان شهادت رفت. در زیارت ناحیه مقدسه است: «السلام علی جنادة بن کعب الانصاری الخزرجی و ابنه عمرو بن جناده». مادرش نیز عمود خیمه گرفت و با دشمن مقابله نمود، اما امام به سرعت خود را به او رساند و فرمود صبر نما و به خیمه برگرد -... او نیز پذیرفت و امام او را به خیمه برگردانید.

عبدالله بن یقطر حمیری
عبدالله هم سن حضرت امام حسین علیه السلام و مادرش، از آن حضرت در کودکی پرستاری می کرده، و مادر رضاعی امام علیه السلام نبوده است. آن حضرت طبق اخبار وارده در ایام شیرخوارگی فقط از انگشت ابهام و آب دهن حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم تغذیه کرده است.او از اصحاب حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می باشد و از شهدای کوفه محسوب می شود، چون او را امام علیه السلام از مکه که خارج شد در جواب نامه حضرت مسلم که از آن خواسته بود به کوفه تشریف بیاورد، به سوی کوفه فرستاد و در منطقه قادسیه توسط حصین بن تمیم دستگیر شده و پیش ابن زیاد بردند ولی او خود را معرفی نکرد و ابن زیاد گفت پس منبر برو و بر امام حسین علیه السلام لعن کن. عبدالله منبر رفته و مردم را به یاری امام علیه السلام دعوت کرده، آنگاه ابن زیاد دستور داد تا او را از بالای قصر پایین انداختند و اندک رمقی داشت که عبدالملک بن عمیر لخمی قاضی و فقیه کوفه با ضربتی به زندگیش پایان داده و به شهادت رسانید.

التماس دعا
موضوع: خون خدا،
کرمان سرا (کافی نت حامیا)
http://krmon.ir
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به کرمان سرا است. || طراح قالب gorgini.ir