تبلیغات
کرمان سرا - مالك بن عبدالله بن سریع جابری، عباس بن سهل مساعدی، عمرو بن عبدالله جندعی حمدانی قحطانی، عمار بن ابی سلامه ی دالانی، عبدالله بن وال تمیمی، ماریه بنت سعد، عمارة بن صلخب ازدی، محمد بن انس بن ابی دجائه

مالك بن عبدالله بن سریع جابری، عباس بن سهل مساعدی، عمرو بن عبدالله جندعی حمدانی قحطانی، عمار بن ابی سلامه ی دالانی، عبدالله بن وال تمیمی، ماریه بنت سعد، عمارة بن صلخب ازدی، محمد بن انس بن ابی دجائه

یکشنبه 8 بهمن 1391
حامد گرگینی
مالك بن عبدالله بن سریع جابری
از شهدای کربلاست. پسرعموی «سیف بن حارث بن سریع جابری» بود و از شهدای جوان کربلا محسوب می شد. این دو از کوفه حرکت کرده و در کربلا به امام حسین علیه السلام پیوستند. روز عاشورا پس از شهادت حنظلة بن قیس، هنگامی که دشمن به خیمه گاه امام حسین علیه السلام نزدیک شده بود، گریان خدمت امام آمدند و اذن میدان طلبیدند. سپس هردو با هم به میدان رفته، جنگیدند تا شهید شدند. آن دو هم برادر مادری و هم پسر عمو بودند.

عباس بن سهل مساعدی
وی یکی از بزرگان مکه در زمان «عبدالله بن زبیر» بود. ابن زبیر پس از آنکه از مراجعت مختار بن ابی عبید ثقفی به مکه آگاه شد، «عباس بن سهل مساعدی» را به سراغ مختار فرستاد و از او دعوت کرد که با ابن زبیر ملاقات و بیعت کند.هنگامی که مختار بن ابوعبید ثقفی، سپاهی را به فرماندهی «شرحبیل بن ورس حمدانی» برای تصرف حجاز اعزام نمود، ابن زبیر، عباس بن سهل را با سپاهی به سوی سپاه مختار روانه کرد تا ابن ورس را از تصمیمش منصرف سازد. عباس بن سهل با ابن ورس وارد مذاکره گشتند. چون عباس بن سهل، ابن ورس را در تصمیمش مصمم دید، از این رو با حیله ای که پیاده نمود، ابن ورس را به قتل رساند و سپاهیان او را هزیمت و قلع و قمع کرد.

عمرو بن عبدالله جندعی حمدانی قحطانی
از شیعیان صالح و از اصحاب ابی عبدالله در روز عاشورا - به سختی مجروح و به وسیله قبیله اش به کوفه برده شد و در آن جا بر اثر جراحات شهید گردید. در زیارت ناحیه مقدسه است: «السلام علی الجریح المرتث عمرو بن عبدالله الجندعی».

عمار بن ابی سلامه ی دالانی
از قبیله «طی» پدرش از اصحاب امیرالمؤمنین و از شهدای صفین، و خود از شهدای کربلا است. اهل کوفه بود، محضر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم را نیز درک کرده و از اصحاب علی علیه السلام بود که در رکابش در سه جنگ جمل، صفین و نهروان شرکت داشت. در کربلا در حمله ی اول به شهادت رسید. نامش در زیارت ناحیه ی مقدسه هم آمده است.

عبدالله بن وال تمیمی
«عبدالله بن وال تمیمی»، «سلیمان بن صرد خزاعی»، «رفاعة بن شداد بجلی»، «عبدالله بن سعد ازدی» و «مسیب بن نجبه ی فزاری» به رهبری این پنج تن در کوفه نهضت «توابین» بوقوع پیوست. این نهضت به خونخواهی امام حسین علیه السلام بپا خاست.نیروهای توابین که حدود 4 هزار نفر بودند در منطقه ای به نام «عین الوردة» با لشکریان ابن زیاد که افزون بر سی هزار نیرو بودند به نبرد پرداختند. شعار توابین: «یا لثارات الحسین» «ای خونخواهان حسین» بود. در این نبرد که به «جنگ عین الوردة» شهرت یافت. عبدالله بن وال تمیمی کشته شد.

ماریه بنت سعد
ماریه، به معنای سپید درخشان. ماریه دختر سعد، بانوی شجاع و شیعی از مردم بصره بود که خانه اش پایگاه تجمع شیعه در این شهر محسوب می شد. فضایل و تعالیم اهل بیت از آنجا منتشر می گشت. در ایام نهضت کربلا، عده ای که به این خانه تردد داشتند، برای یاری امام حسین علیه السلام به کوفه رفتند.

عمارة بن صلخب ازدی
از شیعیان شجاع و سوارکار کوفه، و از یاران مخلص حضرت مسلم علیه السلام بوده که از مردم برای امام حسین علیه السلام بیعت می گرفت.او را بعد از شهادت مسلم علیه السلام محمد بن اشعث به دستور ابن سعد دستگیر، و در میان قبیله اش به شهادت رسانید.هر چند عمارة در کربلا به شهادت نرسیده ولی در شرافت و عظمت مانند آنان است.

محمد بن انس بن ابی دجائه
از اصحاب کربلا و شهدای عاشورای حسینی است. که پس از نبرد سخت با دشمن به شهادت رسید.

موضوع: خون خدا،
کرمان سرا (کافی نت حامیا)
http://krmon.ir
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به کرمان سرا است. || طراح قالب gorgini.ir