تبلیغات
کرمان سرا - با وجود تاکید قانون بودجه 94؛ یک سال از ثبت نام مجدد یارانه‌ها گذشت/ جاماندگان هنوز تعیین تکلیف نشده‌اند

با وجود تاکید قانون بودجه 94؛ یک سال از ثبت نام مجدد یارانه‌ها گذشت/ جاماندگان هنوز تعیین تکلیف نشده‌اند

دوشنبه 22 تیر 1394
حامد گرگینی
با وجود تاکید قانون بودجه 94؛
بند "د" تبصره 20 قانون بودجه بر رسیدگی به جاماندگان ثبت نام مجدد سال گذشته تاکید دارد اما با وجود الزام قانونی و با گذشت 125 روز از سال جاری هنوز ای گروه تعیین تکلیف نشده‌اند.
به گزارش خبرنگار حوزه اقتصاد کلان گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران، انتقادها به نحوه و میزان پرداخت یارانه نقدی در دولت یازدهم، به گونه ای پیش رفت که فروردین سال گذشته و پیش از اجرای فاز دوم هدفمندی دولت بنا را بر اعتماد گذاشته و با ثبت نام مجدد از افراد درخواست کرد در صورت عدم نیاز از ثبت نام انصراف و از لیست یارانه بگیران خارج شوند.

در این میان نزدیک به 2 میلیون و 400 هزار نفر از لیست یارانه بگیران کنار گذاشته شدند که بنا به گفته مسئولان امر برخی از خانوارها سهوا و به دلیل خطای اینترنتی قادر به ثبت نام نبودند.

از این رو با توجه به اینکه دیگر فرصت مناسبی برای ثبت نام این افراد محیا نشد، در قانون بودجه سال جاری دولت ملزم به ثبت نام مجدد این قشر و رسیدگی به اعتراض آنان شد.

طبق بند "د" تبصره 20 قانون بودجه سال 94، دولت باید از فروردین ماه به ثبت نام گروهی که با وجود متقاضی بودن از لیست دریافت یارانه جا مانده بودند اقدام می کرد، اما با این وجود تاکنون خبری در این راستا از مراجع دولتی و سازمان هدفمندی منتشر نشده است.

البته فرودین ماه سامان هدفمندی اعلام کرد در حال تدوین آیین نامه مربوط به اجرای این بند از قانون است و حداکثر تا تیرماه ثبت نام آغاز می شود.

با این وجود و با گذشت 22 روز از تیرماه هنوز خبری از سوی سازمان هدفمندی در این خصوص منتشر نشده و سازوکاری برای رسیدگی به اعتراض این گروه تعریف نشده است.

موسی الرضا ثروتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در این خصوص می گوید: در حوزه استحفاظی بنده (بجنورد) از این‌گونه خانوارهای جا مانده از ثبت نام بسیار زیاد است که به دلیل ازدواج یا اینکه صاحب اولاد شده‌اند ویا اختلالات اینترنتی در دریافت یارانه دچار مشکل شده و هنوز تعیین تکلیف نشده اند.

وی تاکید می کند: به دلیل اینکه یارانه نقدی مختص افراد کم درآمد جامعه است دولت باید هر چه سریعتر در راستای رفع مشکل افراد جا مانده از ثبت نام سال 93 اقدام کند. 

به گزارش باشگاه خبرنگاران، این موضوع که دولت باید افراد پردرآمد را طبق قانون از صف یارانه خارج کند قطعی است اما با توجه به اینکه در میان جاماندگان ثبت نام سال گذشته بسیاری از افراد نیازمند حضور دارند، دولت باید هرچه سریعتر نسبت به این موضوع اقدام کند.

چه بسا که حذف شدگان یارانه اردیبهشت ماه طی یک ماه تعیین تکلیف شده و سامانه ای برای این قشر راه اندازی شد اما با وجود گذشت یک سال از ثبت نام مجدد سال 93 هنوز گروه جاماندگان تعیین تکلیف نشده اند.

انتهای پیام/
اخبار مرتبط
کرمان سرا (کافی نت حامیا)
http://krmon.ir
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به کرمان سرا است. || طراح قالب gorgini.ir