تبلیغات
کرمان سرا - نوبخت: یارانه‎ها پیش از پایان مهر به حساب خانوارها واریز می‌شود/ تغییری در تیم اقتصادی دولت نداریم

نوبخت: یارانه‎ها پیش از پایان مهر به حساب خانوارها واریز می‌شود/ تغییری در تیم اقتصادی دولت نداریم

سه شنبه 21 مهر 1394
حامد گرگینی
سخنگوی دولت گفت: یارانه‎ها پیش از پایان مهر به حساب خانوارها واریز می‌شود.
نشست خبری سخنگوی دولت آغاز شد
به گزارش خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران، محمدباقر سخنگوی دولت در جلسه هفتگی پرسش و پاسخ خود با خبرنگاران که در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری، برگزار شد، با بیان اینکه امیدواریم تمام مسئولان کشور در شرایط پساتحریم بتوانند حقوق به تعویق افتاده ملت ایران را استیفا کنند گفت: ان شاء الله در شرایطی که از این پس پیش رو خواهیم داشت، شاهد رشد و توسعه کشور باشیم.

سخنگوی دولت افزود: تا اجرای برجام که پیش بینی می‌شود از اواخر امسال و اوایل سال آینده کاملاً شرایط متفاوتی را از گذشته در فراروی جمهوری اسلامی ایران قرار دهد، برنامه کوتاه مدتی برای این پنج ماهه باقی مانده در دولت طراحی شد و امشب ریاست محترم جمهوری در یک برنامه زنده رسانه‌ای این برنامه را به اطلاع ملت بزرگوار ایران خواهد رساند.

وی با بیان این که ستاد اقتصادی دولت نیز در آغاز هفته آینده جزئیات این برنامه را بیان می‌کند، افزود: لازم به گفتن است که اقتصاد بیماری که در سال 1392 مراقبت و مواظبت و بهبودش به عهده دولت تدبیر و امید سپرده شد، به صورت مرتب وضعیتش مانیتور و رصد می‌شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به این که وضعیت همه شاخص‌ها مخصوصاً شاخص‌های اقتصادی حداقل هفته‌ای دو بار با حضور دکتر روحانی بررسی و جمع‌بندی می‌شود، گفت: به این ترتیب متناسب با وضیعت شاخص‌ها، برنامه‌ها و شرایط مقتضی که لازم باشد، طلبیده می‌شود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: از این رو ما نمی‌توانیم همه فعالیت‌هایمان را محدود و معطوف به برنامه پنجم که 5 سال پیش تصویب شد، کنیم. ما حتی نمی‌توانیم به بودجه سال 1394 که اکنون در  فرایند اجرایش هستیم، مرتب استناد کنیم ما باید لحظه به لحظه شرایط کشور را پیش بینی کنیم و متناسب با آن شرایط نسخه بپیچیم و برنامه داشته باشیم.

وی ادامه داد: شاید در طول این مدت نیاز به تصمیمات اقتضایی مناسب دیگری داشته باشیم که این را اتخاذ خواهیم کرد و متناسب با واقعیت‌ها برای بهبود وضعیت اقتصادی تلاش خواهیم کرد.


* آماده‎ایم لایحه برنامه توسعه ششم را تقدیم مجلس کنیم

نوبخت اضافه کرد: در جلسه گذشته هیئت وزیران کار رسیدگی به پیش نویس لایحه احکام دائمی برنامه ششم به اتمام رسید و اکنون مهیا هستیم تا آن را به صورت یک لایحه با قید یک فوریت به مجلس محترم تقدیم کنیم.

سخنگوی دولت اظهار داشت: مجلس فرصت دارد در باقی مانده مهر ماه، آبان و تا نیمی از آذر این لایحه را بررسی کند و بعد از طبق روالی که در سنوات گذشته اعمال شده بود، در مدت قانونی لایحه بودجه تقدیم مجلس شود، ما مجدداً بودجه سال 1395 را به مجلس تقدیم می‌کنیم.


* مجلس نهم آثار ماندنی برای مجلس دهم به یادگار بگذارد

وی افزود: این برنامه چون برنامه سال اول دوره 1395 تا 1399 تحت عنوان برنامه ششم است دقیقاً در چارچوب سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص سیاست‌های کلی برنامه ششم تهیه شده و مجلس بعد از فراغت از تصویب احکام دائمی کنونی برنامه ششم به بودجه رسیدگی خواهد کرد و متناسب با زمان برای انتخابات آتی مجلس فرصتی در اختیار آن‌ها خواهد بود تا پس از بازگشت مجدداً جداول و احکام کمی برنامه همراه با مستنداتش تقدیم مجلس شود و امیدواریم مجلس نهم به نحو شایسته آثار ماندنی از خود را برای مجلس دهم به یادگار بگذارد.


* وجدان عمومی درباره رفتار برخی نمایندگان با اعضای دولت قضاوت می‎کنند

در ادامه این نشست نوبخت در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه واکنش دولت نسبت به رفتار برخی از نمایندگان با اعضای دولت در جلسه بررسی کلیات برجام در مجلس چیست اظهار داشت: درباره برخورد ناشایسته‌ چندنماینده در ارتباط با بیانات و رفتاری نسبت به اعضای دولت در جلسه بررسی کلیات برجام داشتند قطعا وجدان عمومی به درستی قضاوت خواهد کرد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی با توجه به مشخصه‌ای که امام راحل به عنوان اسلام مطرح کردند باید عصاره‌ای از فضایل ملت باشد در شرایطی که نمایندگان احساسی و عصبی رفتار می‌کنند حتما باید خویشتنداری کنند واکنش دولت در این راستا حرکتی بود که صالحی انجام داد که می‌توانید نوع نگاه اخلاق‌مدار دولت را در این شیوه از رفتارها ملاحظه کنید.

نوبخت تصریح کرد: امیدواریم در آینده این گونه حوادث رخ ندهد برخی‌ در خوش‌بینانه‌ترین شرایط برای احقاق حق هر ابزاری را توجیح می‌کنند که باید در این راستا نهایت خویشتنداری صورت گیرد.


* باتایید شورای نگهبان شرایط برای اجرای برجام آماده می‌شود

وی درباره شرایط پسا تحریم و اجرای برجام در آینده اظهار داشت: پیش‌بینی‌مان این است با تصویب جزئیات این طرح در جلسه علنی امروز مجلس و تأیید روزهای آینده شورای نگهبان شرایط برای اجرای برجام آماده شود.

نوبخت با تأکید بر اینکه یک دستور کاری تهیه شده که طرف مقابل اقداماتی را انجام دهد تصریح کرد: به موازات این اقدام ما هم در نطنز، فردو و اراک کارهایی باید انجام دهیم در این راستا طرف مقابل اولین اقدامش این بود که بتواند قطعنامه جدید از شورای امنیت داشته باشد تا قطعنامه‌های دیگر را تحت تأثیر قرار دهد.

سخنگوی دولت افزود: آمریکا تعهداتی داشته که انجام داده است و از ماه‌های آینده با عملیاتی شدن برجام فرصت حرکت در مسیر پسا تحریم را ایجاد خواهد کرد و قطعا تحریم‌ها برداشته خواهد شد چرا که ما در شرایط پسا تحریم برنامه‌ریزی کردیم.


* شرایط برخورداری از پساتحریم آماده است

نوبخت با اشاره به حضور هیئت‌های خارجی در ایران برای سرمایه‌گذاری تصریح کرد: در شرایط پسا تحریم و تمدید مقررات برخی از مقامات بلند پایه خارجی به ایران سفر می‌کنند و در حال حاضر نیز مقامات بلند پایه اقتصادی ژاپن در ایران هستند که باید در این فرصت کوتاه تا لغو کامل تحریم‌ها شرایطی برای اجرایی شدن این توافقات با کشورهای دیگر ایجاد شود.

وی اضافه کرد: ما برای همکاری با کشورها در زمینه اقتصادی آنها را به سه بخش مبتنی بر تولید بهره‌وری و نوآوری تقسیم کردیم و در این راستا تکنولوژی را احصا کرده و برای تأمین بازار با همکاری کشورها تلاش می‌کنیم تا در جهت پیشرفت اقتصادی و افزایش صادرات گام برداریم فضا برای برخورداری از شرایط پسا تحریم آماده است و ما آنرا اجرایی خواهیم کرد.


* یارانه‎ها پیش از پایان مهر به حساب خانوارها واریز می‌شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی درباره پرداخت یارانه مهرماه گفت: این ماه به پایان نرسیده به حساب خانوارها واریز خواهد شد.


* ارائه کلیات بسته اقتصادی از سوی رئیس جمهور از رسانه ملی

سخنگوی دولت درباره چارچوب بسته اقتصادی جدیدی که رئیس جمهور امشب در برنامه زنده به ملت ایران اطلاع خواهد داد اظهار داشت: امشب به رئیس جمهور کلیات این بسته اقتصادی را به سمع و نظر ملت‌ خواهد رساند و از آغاز هفته آینده ستاد اقتصادی دولت در یک نشست جزئیاتش را بازگو خواهد کرد.


* فکر نمی‎کنم تغییر در بدنه دولت اقتصادی باشد

نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا سخنان رئیس جمهور درباره تغییر در دولت مربوط به پس لرزه‎های نامه چهار وزیر است یا خیر، گفت: رئیس جمهور در تیرماه در یک نامه‌ای برنامه خود را برای اصلاح نظام پولی و بانکی و سرمایه‌ای ارائه داد و در این راستا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مسئولیت برقراری انضباط بودجه را داشت و در ستاد اقتصادی دولت نیز کار گروه تخصصی تشکیل شد و مباحث مورد نظر مورد بررسی قرار گرفت و در جلسه هفته آینده جزئیات این ستاد بیان خواهد شد.

وی اضافه کرد: ما همواره برای اینکه بطور شایسته عمل کنیم نیازمندیم در جهت سرعت بخشی برای خروج از رکود برنامه‌های خود را به انجام برسانیم و برنامه کوتاه مدتمان نیز باید متناسب با شرایط موجود باشد اگر تعبیرمان این باشد که در بدنه دولت تغییر حاصل شود فکر نمی‌کنم که نظر رئیس جمهور این بوده باشد همه ما باید تلاش کنیم با هماهنگی کامل همه فعالیت‌ها را به پیش ببریم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تأکید کرد: در مقایسه با ادوار گذشته سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و امور دارایی هماهنگی قابل قبولی دارند و روابطشان همواره عاطفی و برادرانه است اگر یک موضوع خاص از سه نفر پرسیده شود طبیعتا نظرات متفاوتی ارائه می‌شود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: به عنوان مثال درباره نرخ سود بانکی که اعلام شده بود بیش از نرخ تورم است انتظار بر این بود که آن زمانی که 40 درصد نرخ تورم داشتیم سود بانکی همین قدر بود البته دولت به تقلیل نرخ سود بانکی معتقد است و شورای پول و اعتبار در اولین جلسه این موضوع را مطرح خواهد کرد بنابراین هر سه دستگاه اقتصادی دولت بر این امر متفق‌النظر بودند و اختلافشان فقط  در میزان تقلیل سود بانکی بود که باید این موضوع به تدریج انجام شود.  


* طبق گزارش مرکز آمار رشد اقتصادی در بهار امسال مثبت بوده است

نوبخت درباره این سوال که صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی ایران را در سال 94 منفی اعلام کرده است آیا شما این گزارش را تکذیب می‌کنید اظهار داشت: با توجه به استناد به صندوق بین‌المللی پول نرخ رشد اقتصادی ایران می‌تواند مثبت و نیم و منفی و نیم باشد و نرخ تورم را پایین اعلام کند این درحالی است که گزارشات مقدماتی از مرکز آمار نشان می‌دهد رشد اقتصادی کشور ما در بهار امسال مثبت بود و جزئیات آن در بخش‌های مختلف در آینده‌ای نزدیک ارائه خواهد شد.


* افزایش نمایندگان موافق جزئیات برجام ناقض ادعاها علیه دولت است

وی درباره اینکه کدام رفتار دولت باعث شده منتقدین و واکنش نمایندگان نسبت به دولت بیشتر شود اظهار داشت: امروز رأیی که مجلس به جزئیات برجام داد فراتر از رأیی بود که به کلیات داد و این آمار که از 139 به 161 افزایش یافت انتقادها را ناقض نشان می‎دهد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اضافه کرد: فضایی که در هفته گذشته در جلسه استیضاح وزیر راه و شهرسازی در مجلس بوجود آمد نمایندگان از زمانی که به آخوندی رأی اعتماد دادند رأی‌شان بیشتر شد. 

سخنگوی دولت درباره یک پنجره واحد اقتصادی و مأموریت وزارت اقتصاد و امور دارایی در جهت ارائه برنامه در پروسه پسا تحریم اظهار داشت: در تاریخ 17 شهریور 92 وزارت اقتصاد و امور دارایی موظف شد برنامه‌هایی را در دوره پسا تحریم فراهم کند و دستگاه‌های دیگری نیز مسئول شدند تا هماهنگی‌های لازم را برای سرمایه‌گذاران خارجی در ایران فراهم سازند تا در پیچ و خم نظام بروکراتیک ما معطل نمانند.


* وزارت‎خارجه متولی شورای عالی ایرانیان خارج از کشور است

نوبخت در پاسخ به این سوال مبنی براینکه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور قبلا فعال بوده و دولت از سرمایه‌گذاری آنان استقبال کرده و اما شاهدیم کارکنان این شورا بیکار شدند و بودجه به آنان تخصیص پیدا نکرده تصریح کرد: در گذشته این شورا در نهاد ریاست جمهوری مستقر بود اما با توجه به ماهیت و مأموریت آن وزارت‌خارجه مناسب‌ترین دستگاهی است که باید این شورا زیر نظرش قرار بگیرد. 

وی اضافه کرد: سازمان مدیریت و برنامه ‌ریزی اصلاحیه‌ای درباره متولی این شورا پیشنهاد داد و پس از بررسی‌های لازم این نهاد زیر مجموعه وزارت‌خارجه شد در حال حاضر نیز بنده آمار دقیقی از کارکنان این شورا ندارم که آیا متناسب با مأموریت‌ها استخدام شدند یا خیر و یا اینکه مانند سایر دستگاه‌ها 30 نفر جذب شدند در این راستا ما تلاشمان را می‌کنیم که از با تجربه‌ها بیشتر استفاده کنیم.


* صرف پول حاصل از حذف یارانه‎ پردرآمدها در بهداشت و تولید

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه درآمد حاصل از یارانه اقشار پردرآمد جامعه کجا هزینه خواهد شد اظهار داشت: مجلس در تبصره 20 قانون بودجه 94 پرداخت‌های نقدی 42 هزار میلیارد تومان را به 39 هزار میلیارد تومان تقلیل داد و این کاهش از محل حذف یارانه خانوارهای پردرآمد است که در کنار آن مواردی از جمله بهداشت و درمان، مبالغی برای تولید و همچنین مبالغی برای برنامه کوتاه مدت حمایت از تولید از این محل پرداخت خواهد شد.


* آمادگی دولت و بانک مرکزی برای همکاری درباره موسسه میزان

سخنگوی دولت درباره آخرین وضعیت موسسه میزان اظهار داشت: قوه قضاییه پرونده این موسسه را بررسی می‌کند و ما انتظار داریم این پیگیری‌ها ادامه داشته باشد و بانک مرکزی و دولت نیز در این راستا آماده همکاری هستند.


* تا پایان سال بیش از 30 هزار میلیارد تومان مطالبات پیمانکاران را پرداخت خواهیم کرد

نوبخت درباره پرداخت نشدن حقوق پیمانکاران نیز تصریح کرد: در صورتی که پیمانکاران صورت وضعیتشان را ارائه دهند پس از تأیید مطالباتشان پرداخت خواهد شد ما در حال حاضر 8 هزار و 300 میلیارد تومان از بابت طرحَ‌های عمرانی را پرداخت کردیم و همچنان نیز در حال پرداختش هستیم قانونگذار در تبصره 50 علاوه بر اعتباراتی که برای پرداخت پیمانکاران در نظر گرفته 11 هزار میلیارد تومان به تفکیک، 500 میلیون تومان برای اوراق مشارکت و 500 میلیون تومان برای اسناد خزانه در نظر گرفته است تا ما بتوانیم به روش‌های پرداخت نقدی و تهاتری بدهی آنها را پرداخت کنیم. 

وی اضافه کرد: ما تا پایان سال بیش از 30 هزار میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران را پرداخت خواهیم کرد چرا که یکی از عوامل محرک برای عبور از گردنه رکود همین پرداخت‌ها است.


* نامه‎ای لاریجانی درباره غیرقانونی بودن حذف یارانه پردرآمدها در وزارت تعاون را دریافت نکردم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی درباره نامه لاریجانی به روحانی که گفته بود، حذف یارانه پردرآمدها از سوی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی خلاف قانون است نظر شما چیست گفت: من نامه‌ای از سوی رئیس مجلس به دولت در این راستا ندیدم و هر وقت نامه را مشاهده کردم توضیحات را ارائه خواهم کرد.


* اختلاف نظر دولت و مجلس در قیمت‎گذاری خوراک پتروشیمی‎ها

سخنگوی دولت در پایان این نشست درباره درآمدهای خوراک پتروشیمی‌ها و اختلاف نظر بین زنگنه و نعمت‌زاده درباره کاهش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها اظهار کرد: در این راستا مجلس زمان رسیدگی لایحه بودجه 93  در حد 13 سنت قیمت‌گذاری کرد و آن هم با شرایطی که IR چه عددی باشد، اما دولت از مجلس خواست که به آن رأی ندهد و پس از آن در قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت فرمول‌هایی را بر روی این رقم تعیین کردند و وزارت نفت با توجه به شرایط، رقمی را که از سوی مجلس گفته شده بود را قبول نکرد و اعتقادش بر این بود که اگر این رقم از 13 سنت کمتر شود تولید مخارج و سرمایه‌گذاری لازم دچار مشکل می‌شود و این در حالی است که با افزایش تولید، سرمایه‌گذاری رشد خواهد کرد.


انتهای پیام/کرمان سرا (کافی نت حامیا)
http://krmon.ir
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به کرمان سرا است. || طراح قالب gorgini.ir